Zakończyliśmy tegoroczny udział w kampanii społecznej Cała Polska czyta Dzieciom. Społeczność Szkoły Podstawowej w Szreniawie składa serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Gołcza - Panu Lesławowi Blasze, Dyrektor ZEAS-u w Gołczy - Pani Urszuli Wiecławek, Sekretarz Gminy Gołcza - Pani Maryli Stasiek-Mentel, Dyrektor SP w Szreniawie - Pani Dorocie Gajos, sołtysom: Szreniawy- Panu Mateuszowi Wróblowi i Przybysławic - Pani Dorocie Samek, Przewodniczącemu Rady Rodziców - Damianowi Kicie za zaangażowanie się w rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Dziękujemy za miłe spotkania i poświęcony czas. " Czytanie jest oknem na świat. Nie ma większego daru, jaki możemy dać dziecku, niż moc czytania".
Na przełomie października i listopada uczniowie klasy 8 brali udział w projekcie edukacyjnym ‘Bezpieczni w sieci”. Celem projektu jest wspieranie młodzieży w podnoszeniu kompetencji cyfrowych z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Projekt realizuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. W ramach projektu uczniowie otrzymali dostęp do bezpłatnej platformy zawierającej kursy dla uczniów. Dzięki nim zdobyli wiedzę na temat aktualnych zagadnień z obszaru bezpieczeństwa w Internecie, m.in.: prywatności w sieci, cyberprzemocy, nielegalnych i szkodliwych treści, fałszywych informacji. Każdy z uczniów z sukcesem zakończył kurs, otrzymując na koniec certyfikat uczestnictwa w projekcie „Bezpieczni w sieci”.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której specjalne Wyprawki Czytelnicze są przekazywane: rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych, dzieciom w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych, pierwszoklasistom w szkołach podstawowych w całej Polsce.
W ramach tegorocznej odsłony kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie pierwszej klasy otrzymali książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak – jednej z najlepszych polskich ilustratorek.
Życzymy pięknego początku czytelniczej przygody. Zapraszamy do biblioteki szkolnej, w której znajdziecie wiele pięknych książek.
#filoetowelove 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Kolor fioletowy jest symbolem delikatności i kruchości małych istot. Wolontariusze i uczniowie z naszej szkoły włączyli się do akcji #fioletowelove organizowanej z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, a objętej honorowym patronatem 14 prezydentów miast i 5 kuratorów oświaty. Celem tej akcji jest szerzenie świadomości o tym, że 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie i potrzebuje większego oraz wszechstronnego wsparcia, zwiększenie świadomości na temat problemów i wyzwań związanych z wcześniactwem oraz chorób, które mogą dotknąć niemowlęta i ich rodziny. Uczniowie na krótkim apelu rozwiązali quiz przygotowany przez fundację OliEdu, poznali hymn wcześniaków. Uzupełniali karty pracy związane z tą akcją. Cieszymy się, że nasze dzieci poszerzyły swoją wiedzę i zrozumieli, że każdy wcześniak jest małym bohaterem.
14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza i promowanie działań na rzecz jego poprawy. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz, gdy jesienno- zimowa aura i początek sezonu grzewczego przyczyniają się do znacznego pogorszenia jakości powietrza. W związku z tym uczniowie klasy II obejrzeli film edukacyjny. Następnie uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat smogu. Potem uczniowie zrobili rysunki przedstawiające zagrożenia płynące z obecności smogu w powietrzu.
Dnia 12 listopada przedszkolaki ponownie spotkały się z paniami z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gołczy w ramach akcji "Wędrująca Biblioteka"
W pażdzierniku klasa II wraz z wychowawczynią Małgorzatą Bujak brała udział w Ogólnopolskiej akcji " Przytul się do Drzewa" Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczulenie na sytuacje, które mogą doprowadzić do pożaru lasów.
Na podsumowanie akcji 8 listopada gościliśmy w naszej szkole Pana Mariusza Ziołowicza- leśnika z Nadleśnictwa Miechów. Pan Mariusz opowiedział uczniom oraz przedszkolakom o tym, jak rośnie las, a także przekazał wiele ciekawych informacji o zwierzętach leśnych. Dzieci dowiedziały się jak dochodzi do pożaru lasu i jak się zachować, aby go uniknąć. Pan leśnik przywiózł dużo materiałów edukacyjnych, które rozdał dzieciom.
To było bardzo miłe spotkanie. Pan leśnik otrzymał od dzieci laurkę- Strażnika Lasów. Serdecznie dziękujemu Panu Mariuszowi Ziołowiczowi za poświęcony czas i bardzo ciekawą prelekcję.
Zachęcamy wszystkich chętnych do udziału w V edycji ogólnopolskiego Dyktanda z okazji Święta Odzyskania Niepodległości! To wyjątkowe wydarzenie, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne i zbiera tysiące uczestników z każdego zakątka kraju. W tym roku przygotowane zostało dyktando pełne elementów patriotycznych motywów powiązanych ze Świętem Niepodległości, które wszyscy uczestnicy będą mieli okazję rozwiązać niezależnie od wieku. Materiały graficzne do pobraniana na dysku
Google:https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1qESvdsA2VNDYChZPDATjbs3tRorEn4KJ
Dalsze informacje, w tym godzina rozpoczęcia wydarzenia, znajdują się na stronie:
https://dyktanda.pl/dyktando-niepodleglosciowe-5-edycja/
30 października uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Muzeum Im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Wystawa obejmuje przedmioty domowego użytku, dzieła sztuki, zegary i wiele innych rzeczy. Jest to największa kolekcja zegarów w Polsce. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Nasi uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o życiu artysty oraz uczyli się przez zabawy i gry które są dostępne dla zwiedzających.
Miło nam poinformować, że uczennice klasy VII - Glanowska Maja, Alicja Kobińska oraz Jagoda Tabaka wzięły udział w pierwszym etapie małopolskiego konkursu " Co Ty wiesz o Regionie?"
Uczennice rozwiązywały quiz on- line
Uprzejmie informujemy, że zebranie z Rodzicami odbędzie się w naszej szkole 15 listopada o godzinie 16.00
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na najmłodszych z naszej szkoły czekały liczne atrakcje i zabawy, które miały za zadanie jak najbardziej umilić maluchom ten ważny dla nich dzień. To był czas pełen radości, śmiechu i niespodzianek, który na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.
Tradycją naszego przedszkola stało się to, że co roku pomagamy schroniskom dla zwierząt. W tym roku jest to schronisko „Psie Pole” w Racławicach.
Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną do włączenia się do tej akcji. Liczymy na Państwa pomoc i zaangażowanie.
Bardzo prosimy o przynoszenie karmy dla psów i kotów.
Zbiórkę prowadzimy do 30 listopada.
Rzeczy można składać w pudełkach do tego przeznaczonych, na korytarzu, na parterze budynku szkoły.
PRZEDSZKOLAKI
Przedszkolaki już wiedzą, że każdy pies-kundelek czy rasowiec – zasługuje na uwagę i miłość! To przecież nie pluszowa zabawka, a żywa istota. Dzieci wysłuchały bajek i wierszyków, których bohaterami były pieski. Chętnie uczestniczyły w różnych zabawach dydaktycznych, plastycznych i konstrukcyjnych . Był to mile spędzony czas przepełniony, zabawą i pozytywną energią.Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności.
W październiku nasze dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata pod hasłem „Śmieci mniej, ziemi lżej”. Celem tej akcji było promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko. Sprzątaliśmy teren wokół szkoły oraz teren OSP Szreniawa. Dzieci z chęcią, radością i zaangażowaniem włączyły się w porządkowanie swojej planety. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków. Mamy nadzieję, że doświadczenia zdobyte podczas udziału w Akcji Sprzątania Świata zaowocują w przyszłości proekologicznymi postawami.
„JESIENNE DARY”- Koktajl owocowy
Dla naszych dzieci jest to niesamowita podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki tej zabawie można wspierać zdolności poznawcze zmysłów – węchu, smaku, dotyku, wzroku. Celem zajęć kulinarnych jest nauczenie dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania posiłków oraz wyrobienie nawyków zdrowego odżywiania. Podczas tych zajęć dzieci rozwijają swoją kreatywność, samodzielność oraz sprawność manualną, a także uczą się planowania swoich działań. Wspólne przyrządzanie posiłków jest okazją do aktywnego współdziałania w grupie i sprawia dzieciom mnóstwo radości.
24.09.2024 gościliśmy w przedszkolu panie z BiOAK w Gołczy. Wspólnie czytaliśmy bajki, rozmawialiśmy i bawiliśmy się przy muzyce. Panie wymieniły nam książeczki w ramach Wędrującej Biblioteki.
Akcja ta ma na celu propagowanie idei głośnego czytania i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci.
Regularne czytanie dzieciom jest najbardziej skutecznym sposobem wychowania ich na wykształconych, mądrych, dobrych i szczęśliwych dorosłych. Głównym celem akcji " Cała Polska czyta Dzieciom" jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz zachęcenie dorosłych do codziennego czytania swoim pociechom. Codzienne czytanie ma ogromny wpływ na rozwój młodego człowieka, buduje więzi między rodzicem i dzieckiem. Dziecko czuje się kochane. W dniu 29 października 2024r. w SP Szreniawa odbyła się inauguracja kampanii społecznej pod hasłem " Cała Polska czyta Dzieciom", na którą został zaproszony Wójt Gminy Gołcza, Pan Lesław Blacha. Dzieci miały możliwość posłuchać interpretacji baśni H.Ch.Andersena pt. " Calineczka" oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące treści utworu. W czasie tego spotkania, uświadomiły sobie, że nawet ważne osoby w naszej gminie lubią czytać i chętnie angażują się w takie akcje. Takie działania proczytelnicze w naszej placówce są prowadzone od 5 lat. Mamy nadzieję, że będą one służyły budowaniu nawyków czytelniczych w domach naszych uczniów. C.d. nastąpi
Uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Szreniawie oraz uczniowie klas 8 Szkół Podstawowych z Gołczy i Wysocic wraz z opiekunami, panem Wójtem gminy Gołcza, Lesławem Blachą oraz panią dyrektor ZEAS-u Urszulą Więcławek zwiedzili gmach Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Wizyta ta była odpowiedzią na zaproszenie Pana Senatora RP senatorem Marka Pęka - reprezentującego m.in. powiat miechowski.
Podczas wizyty nasi uczniowie poznali historię i strukturę gmachu Senatu oraz zasady działania obu izb parlamentarnych. Dowiedzieli się także, jaka jest zasada głosowania i jaką rolę kiedyś i dziś pełniła laska marszałkowska. Pan Senator przedstawił młodzieży zakres swoich zadań, opowiedział, jak wygląda proces ustawodawczy i prace legislacyjne. Ósmoklasiści zasiedli także w lożach dla obserwatorów (w Senacie i Sejmie), dzięki temu mieli także okazję obserwować z wysokości galerii Sali Posiedzeń toczące się obrady X sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.
Uczniowie osobiście doświadczyli również obowiązujących w parlamencie procedur bezpieczeństwa.
Czas spędzony w budynku Sejmu i Senatu utwierdził uczniów w przekonaniu, że to, co jest prezentowane na ekranach telewizorów podczas obrad Sejmu RP, to tak naprawdę niewielki fragment rzeczywistości sejmowej.
Pan Senator Marek Pęk towarzyszył także młodzieży podczas spaceru po Parku Łazienkowskim, w którym uczniowie podziwiali piękne budowle oraz urokliwą, jesienną przyrodę
Podczas edukacyjnego wyjazdu, ósmoklasiści mieli możliwość obejrzenia także zabytków stolicy Polski: Zamku Królewskiego w Warszawie, Kolumny Zygmunta, czy Pałacu Prezydenckiego w
Należy podkreślić, że poznanie historii polskiego parlamentaryzmu oraz zabytków stolicy jest nieodzownym elementem w edukacji młodego pokolenia.
Dzięki inicjatywie Pana Wójta Lesława Blachy i zaproszeniu Pana Senatora Marka Pęka ósmoklasiści mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii i WOS-u.