Menu

  • Cała Polska Czyta Dzieciom

    Regularne czytanie dzieciom jest najbardziej skutecznym sposobem wychowania ich na wykształconych, mądrych, dobrych i szczęśliwych dorosłych.   Głównym celem akcji " Cała Polska czyta Dzieciom" jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz zachęcenie dorosłych do codziennego czytania swoim pociechom. Codzienne czytanie ma ogromny wpływ na rozwój młodego człowieka, buduje więzi między rodzicem i dzieckiem. Dziecko czuje się kochane.    W dniu 29 października 2024r. w SP Szreniawa odbyła się inauguracja kampanii społecznej pod hasłem " Cała Polska czyta Dzieciom", na którą został zaproszony Wójt Gminy Gołcza, Pan Lesław Blacha.   Dzieci miały możliwość posłuchać interpretacji baśni H.Ch.Andersena pt. " Calineczka" oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące treści utworu. W czasie tego spotkania, uświadomiły sobie, że nawet ważne osoby w naszej gminie lubią czytać i chętnie angażują się w takie akcje.  Takie działania proczytelnicze w naszej placówce są prowadzone od 5 lat. Mamy nadzieję, że będą one służyły budowaniu nawyków czytelniczych w domach naszych uczniów. C.d. nastąpi

     

     

     

  • Z wizytą w Sejmie i Senacie

    Uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Szreniawie oraz uczniowie klas 8 Szkół Podstawowych z Gołczy i Wysocic wraz z opiekunami, panem Wójtem gminy Gołcza, Lesławem Blachą oraz panią dyrektor ZEAS-u Urszulą Więcławek zwiedzili gmach Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Wizyta ta była odpowiedzią na zaproszenie Pana Senatora RP senatorem Marka Pęka - reprezentującego m.in. powiat miechowski.

    Podczas wizyty nasi uczniowie poznali historię i strukturę gmachu Senatu oraz zasady działania obu izb parlamentarnych. Dowiedzieli się także, jaka jest zasada głosowania i jaką rolę kiedyś i dziś pełniła laska marszałkowska. Pan Senator przedstawił młodzieży zakres swoich zadań, opowiedział, jak wygląda proces ustawodawczy i prace legislacyjne. Ósmoklasiści zasiedli także w lożach dla obserwatorów (w Senacie i Sejmie), dzięki temu mieli także okazję obserwować z wysokości galerii Sali Posiedzeń toczące się obrady X sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

    Uczniowie osobiście doświadczyli również obowiązujących w parlamencie procedur bezpieczeństwa.

    Czas spędzony w budynku Sejmu i Senatu utwierdził uczniów w przekonaniu, że to, co jest prezentowane na ekranach telewizorów podczas obrad Sejmu RP, to tak naprawdę niewielki fragment rzeczywistości sejmowej. 

    Pan Senator Marek Pęk towarzyszył także młodzieży podczas spaceru po Parku Łazienkowskim, w którym uczniowie podziwiali piękne budowle oraz urokliwą, jesienną przyrodę

    Podczas edukacyjnego wyjazdu, ósmoklasiści mieli możliwość obejrzenia także zabytków stolicy Polski: Zamku Królewskiego w Warszawie, Kolumny Zygmunta, czy Pałacu Prezydenckiego w

    Należy podkreślić, że poznanie historii polskiego parlamentaryzmu oraz zabytków stolicy jest nieodzownym elementem w edukacji młodego pokolenia.

    Dzięki inicjatywie Pana Wójta Lesława Blachy i zaproszeniu Pana Senatora Marka Pęka ósmoklasiści mieli możliwość uczestniczenia w żywej lekcji historii i WOS-u.

  • Trudno wyobrazić sobie Kraków bez Jana Matejki

     

    W dniu 24. 10. 24 grupa czterdziestu uczniów kl. IV-VIII naszej szkoły udała się na wycieczkę do Krakowa.

    Uczniowie mieli okazję poznać i poszerzyć swoją wiedzę na temat jednego z najwybitniejszych polskich malarzy Jana Matejki.

    Odwiedziliśmy dom , w którym artysta urodził się i umarł, w którym tworzył , przyjmował gości i wychowywał swoje dzieci.

    Dowiedzieliśmy się ,co go inspirowało, jak pracował i kto był mu najbliższy.

    Kolejnym punktem naszej wycieczki była Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

    Zwiedzanie rozpoczęliśmy w towarzystwie przewodniczki, która opowiadała o epokach klasycyzmu i romantyzmu oraz o symbolice poszczególnych obrazów.

    Wśród nich były portrety króla Stanisława Poniatowskiego autorstwa włoskiego mistrza Marcello Bacciarellego.

    Zobaczyliśmy także wiele obrazów nawiązujących do kampanii Napoleona oraz rozbiorów Polski.

    Niektóre dzieła o tematyce powstańczej miały na celu podniesienie na duchu zniewolonych Polaków. Niewątpliwie największe wrażenie zrobił obraz Jana Matejki „Hołd Pruski”, a także „Kościuszko pod Racławicami”.

    Była to wspaniała i niezapomniana pełna przygód i wrażeń lekcja.

    Dziękujemy Pani Gajos za zorganizowanie tak ciekawej wycieczki.

     

  • Wycieczka do Starego Młyna w Żarkach

    21 października uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki uczestniczyli w wycieczce do Żarek.

    Dzieci zwiedziły Stary Młyn. Poznały dawne zawody, a także proces pieczenia chleba. Następnie udaliśmy się do Manufaktury Słodyczy, gdzie dzieci same zrobiły lizaki i poznały proces powstawania cukierków. Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Etnopracowni, w której uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach robienia zwierzątek. To była bardzo udana i pełna atrakcji wycieczka.

  • Ślubowanie klasy I

    17 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Ślubowania klasy I

    Pierwszoklasiści odświętnie ubrani rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności. Następnie ślubowali, że będą dobrymi Polakami, że będą godnie reprezentować swoją szkołę. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Starsi uczniowie złożyli życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły. To był bardzo miły dzień. Wszystkim pierwszakom życzymy , aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana radosna chwila.

  • Ogólnopolska kampania " Przytul się do Drzewa"

    Uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Szreniawie wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii " Przytul się do Drzewa" pokazując w ten sposób, że los naszych drzew i lasów nie jest im obojętny. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczulenie na sytuacje, które mogą doprowadzić do pożaru lasu.
    Uczniowie wraz z wychowawcą Małgorzatą Bujak w ramach kampanii wybrali się do lasu w Trzebienicach. Tam w kontakcie z przyrodą dowiedzieli się jak ogromnie pozytywną rolę odgrywają drzewa w życiu człowieka, a także zdobyli wiedzę na temat -Jak rośnie las?
    Z nasion rodzi się las, ale zanim z maleńkiego nasionka wyrośnie potężne drzewo, upłynie wiele lat. W tym czasie las wymaga nieustannej troski i zabiegów co najmniej trzech pokoleń leśników.
    Drzewa są bardzo ważnym elementem naszego środowiska. Dbajmy o drzewa i wspólnie chrońmy lasy.

  • Dzień Ziemniaka

    W piątek 11 września w naszej szkole odbył się Dzień Ziemniaka. W tym dniu organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. 

    Wszystkie klasy brały udział w rozgrywkach sportowych:

    -bieg z ziemniakiem na drewnianej łyżce

    - rzut ziemniakiem do celu

    - skoki w workach

    - biegi ze związanymi nogami

    -wyścig w " nartach"

    -strzelanie z łuku

    -mecz piłki nożnej

    - mecz siatkówki

    W czasie konkurencji  sportowych było wiele radości i śmiechu. Panowała miła atmosfera. Rodzice świetnie integrowali się z dziećmi w czasie zabaw.

    Potem był czas na malowanie twarzy, malowanie gipsowych figurek, a także zjeżdżanie z dmuchańców.

    Kolejną atrakcją była fotobudka, którą przygotowały Panie ze Stowarzyszenia Przystań PGR z Trzebienic.

    Wszyscy mogli korzystać z pysznych smakołyków, które przygotowali Rodzice. Były ciasta, słodycze, kiełbaski z grila. Jednak największą atrakcją kulinarną tego dnia były duszaki oraz pieczone ziemniaki.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za przygotowanie poczęstunku. Dziękujemy Panu Pawłowi Wojciechowiczowi oraz Panu Damianowi Kicie za czuwanie nad grilem i duszakami. Dziękujemy Paniom za wspaniałe ciasta, oraz Rodzicom, którzy od rana kroili warzywa na duszaki. Dziękujemy Państwu Anecie i Arkadiuszowi Sepielak za udostępnienie dmuchańców. Serdecznie dziękujemy anonimowemu sponsorowi, który ufundował medale dla dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom na Dzień Ziemniaka.

    To był bardzo miły dzień i z pewnością Dzień Ziemniaka wejdzie na stałe do naszego kalendarza imprez szkolnych.

    Nad całością imprezy czuwali Wychowawcy klas wraz z Panią Dyrektor Dorotą Gajos.

    Pomysłodawcą i koordynatorem Dnia Ziemniaka była Pani Urszula Gajos.

     

  • Zawody

    10 października nasza szkoła brała udział w biegach przełajowych na Błoniach w Krakowie organizowanych przez LZS. Uczniowie,którzy reprezentowali naszą szkołę to: Kajetan Wojciechowicz kl.V  Magdalena Makowska, Magdalena Kałwa kl. VI, Jagoda Tabaka, Lena Kołodziejczyk  kl. VI, Patryk Chaba kl. VIII Dziewczęta biegły na dystansie: 1000m. Chłopcy na dystansie 1500m.

  • Zajęcia na strzelnicy

    9 października uczniowie klasy VI i VII wybrali się na strzelnicę do Makowa. Zajęcia strzeleckie odbyły się pod opieką i instruktażem właściciela strzelnicy- Pana Łukasza, który służył w Wojsku Polskim. Młodzież strzelała z dwóch rodzajów broni: krótkiej i długiej. W międzyczasie można było postrzelać z łuku. Uczniowie mogli się napić gorącej herbaty i zjeść słodką przekąskę.

  • Wycieczka Przedszkolaków

    Wycieczka do Ulina Park Pierwszego października klasa „0” wraz z uczniami szkoły odwiedziła centrum rozrywki i edukacji w Ulinie Wielkiej - Ulina Park. Wspaniała pogoda i wiele atrakcji motywowały do dobrej zabawy. Zaczęliśmy od sali audytoryjnej, gdzie oglądnęliśmy pokaz (tzw. live show), w którym smok „Ulinek” odkrywał nam tajemnice Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Następnie przeszliśmy na plac wodny, gdzie mogliśmy podziwiać fontanny multimedialne. Był również czas na poczęstunek, po którym wybraliśmy się spacerkiem do stacji „tyrolki”, gdzie z góry oglądaliśmy cały obiekt. Wśród atrakcji była też stylizowana kolejka, gdzie urządziliśmy sobie sesję fotograficzną. Zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy do przedszkola, gdzie dzieci dały upust swojej radości. To był piękny dzień i mam nadzieję, że na długo zostanie w pamięci dzieci.

  • Spotkanie ze Smokiem Ulinkiem

    2 października klasy 1-3 udały się w fascynującą podróż po Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej ze Smokiem Ulinkiem. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści smoka, a następnie zadawały mu dużo pytań. Po spotkaniu udały się na smaczną przekąskę do pobliskiej restauracji.

    Korzystając z pięknej jesiennej pogody zwiedziliśmy pobliską okolicę i wspięliśmy się na sam szczyt kamieniołomu w Ulinie Wielkiej przekształconego w ciekawe miejsce do odpoczynku i edukacji.

     

  • Wycieczka do kina

     W dniu 02.10.2024r. uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w wycieczce do kina w Wolbromiu, gdzie mieli okazję obejrzeć film "Niepewność.Zakochany Mickiewicz". Była to niecodzienna lekcja języka polskiego o najsłynniejszym wieszczu narodowym- Adamie Mickiewiczu, który przeżył młodzieńczą miłość do Maryli Wereszczakówny. Tłem akcji "Niepewność" jest wielka polityka, tęsknota za wolną ojczyzną i zjawiskowe obrazy przyrody.Realistycznie ukazana obyczajowość czasów romantyzmu sprawia, że film jest wyjątkowy i zapewne stanie się punktem wyjścia do późniejszych dyskusji na lekcjach w ramach edukacji filmowej.

     

     

     

     

     

     

  • Dzień Głośnego Czytania

    W marcu tego roku Nasza Szkoła otrzymała dotację na realizację Priorytetu 3 programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Pomoc finansowa w wysokości 3000 zł z programu oraz 20% wysokości projektu z budżetu Gminy Gołcza zostanie przeznaczona na wsparcie szkolnej biblioteki.

    Dzięki pomocy finansowej gminy Gołczy i współpracy z Panem wójtem Lesławem Blachą oraz środkom programu rządowego  możemy zrealizować następujące działania promujące czytelnictwo:

    • zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej

    • organizację „Tygodnia Głośnego Czytania”

    • akcję „Popołudnia z książką”

    • utworzenie „Półki dla malucha” – książek dedykowanych przedszkolakom 

     29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

    W tym roku Dzień Głośnego czytania poprzedził Tydzień Głośnego Czytania, ponieważ przystępując do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zobowiązaliśmy, że będziemy podejmować cyklicznie działania promujące czytelnictwo. W ramach Tygodnia Głośnego Czytania nauczyciel bibliotekarz zorganizował głośne czytanie w oddziale przedszkolnym oraz w szkole. W przedszkolu dzieci słuchały o przygodach kotka z książki Waldemara Cichonia " Cukierku, ty łobuzie" , a także o przygodach koziołka z książki Siergieja Michałkowa " Nie płacz, Koziołku"

    W klasach VII- VIII uczennice Alicja Kobińska i Maja Glanowska czytały książkę Małgorzaty Musierowicz " Kłamczucha"

    W klasach VI-IV uczeń Kajetan Wojciechowicz czytał fragmenty książki Susie Morgenstern " Ernest i tajemnicze listy" 

    W klasach I- III uczniowie słuchali o pomysłach i przygodach " Koszmarnego Karolka" bohatera książki Franceski Simon oraz " Dynastię Miziołków" Joanny Olech.

    Głośne czytanie było dobrą okazją do wspólnego spędzenia czasu i zapoznania się z ofertą książek znajdujących się w zasobach naszej biblioteki.

     

  • Dzień Chłopaka

    30 września - Dzień Chłopaka, to kolejny wyjątkowy dzień, który spędziliśmy w naszej szkole w miłej atmosferze. Wszystko za sprawą dziewcząt z Samorządu Szkolnego, które przygotowały dla swoich kolegów wspaniałą niespodziankę. Obdarowały chłopców nie tylko słodkościami, pięknymi życzeniami, ale również zorganizowały konkurs na najlepszych kolegów. Miłym gestem ze strony chłopców był wybór najładniejszej dziewczyny. Galeria zdjęć niech będzie miłym wspomnieniem tych chwil.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Ogólnopolski Konkurs Historyczny

    W dniu 21 września uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Szreniawie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Dzieci Pahiatua" w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie. Celem konkursu było propagowanie wiedzy historycznej oraz poznawanie okrutnego losu polskich dzieci podczas II wojny światowej na zsyłkach do ZSRR oraz do obóz w Niemczech.


     

  • POMOC DLA POWODZIAN

     

    Szanowni Państwo. OSP Szreniawa wraz ze Szkołą Podstawową w Szreniawie organizuje zbiórkę w dniach 18.09(środa) do 20.09.20 (piątek) dla poszkodowanych w powodzi. Potrzebne są:

    -Woda do picia

    -Środki chemiczne

    -Żywność z długoterminową datą przydatności

    -Środki higieniczne

    Wszystkie rzeczy można przynosić do Szkoły w Szreniawie od godziny 8 do 14-tej oraz do remizy OSP w Szreniawie od godziny 17-tej do 19-tej. Z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

  • Z wizytą w Motylarni w Ulinie Wielkiej

    12 września uczniowie naszej szkoły gościli w Motylarni. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały prelekcji o motylach. Następnie oglądały  te piękne owady pod mikroskopem. Najwięcej radości sprawił im żywy kontakt z owadami, które chodziły im po dłoniach oraz siadały na włosach. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

  • Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2024/ 2025

    Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. 

    Pani Dyrektor Dorota Gajos powitała wszystkich uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości. Szczególne słowa skierowała do najmłodszych uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Wszystkim życzyła wielu sukcesów. Zyczenia dla dzieci i młodzieży skierował również zaproszony na uroczystość Wójt Gminy Gołcza Pan Lesław Blacha. Uczniowie klasy II przygotowali montaż słowno- muzyczny pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Bujak. Występ został nagrodzony brawami.

    Następnie wszyscy udali się na otwarcie nowego parkingu koło szkoły, na powstanie którego środki przekazał Pan Wójt Lesław Blacha. Cieszymy się, że parking będzie służył nauczycielom, a także rodzicom przywożącym dzieci do szkoły. Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów i ich rodziców z wychowawcami.

  • Rozpoczęcie Roku Szkolnego

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w Szkole Podstawowej w Szreniawie odbędzie się 2 września 2024 r. o godzinie 9.00 na boisku szkolnym.

     

  • ...

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Szreniawie
    Szreniawa 9
    32-075 Gołcza
    woj. małopolskie
  • (012) 3886078

Galeria zdjęć